Чому США гальмують військову допомогу Україні

Чому США гальмують військову допомогу Україні
Чому США гальмують військову допомогу Україні
Адміністрація президента Байдена веде дискусії з членами Конгресу щодо того, як використати 6 млрд доларів військової допомоги Україні до 30 вересня, коли у США завершується фінансовий рік.

Про це пише Reuters з посиланням на учасників цих дискусій.

Спроба домовитися відбувається "у момент високих ризиків для української армії, яка, з одного боку, просувається у Курській області Росії, а з іншого – намагається втримати оборону під Покровськом", зазначає Reuters.

У квітні США ухвалили допомоговий пакет Україні на понад 60 млрд доларів, частину із якої президент може виділяти власним рішенням за механізмом, що називається Presidential Drawdown Authority (PDA). Він передбачає повноваження президента Америки щодо списання озброєнь, які міністерство оборони США використовує для постачання в Україну зі своїх запасів.

Саме цей механізм використовували найбільше для поставок американської зброї Києву.

Проте більшу частину із 7,8 млрд доларів із механізму PDA у допомоговому пакеті, схвалено у квітні, досі не використали.

І нині політикам доводиться вишукувати шляхи, як зробити так, щоб ці 6 млрд доларів були доступними після початку нового фінансового року 1 жовтня.

За даними джерел Reuters, компромісне рішення буде. З огляду на те, що підтримку Україні декларують представники обох головних політичних партій США – демократи та республіканці.

До того ж, до кінця цього місяця, як очікується, Зеленський має відвідати Сполучені Штати, де представить Байдену "план перемоги".

Разом із тим, співрозмовники Reuters в Конгресі так і не змогли дати чіткої відповіді, чому цього року надання Україні зброї від США загальмувалося.

Однією з причин цього може бути побоювання Пентагону, що його запаси будуть виснажені через повільне поповнення, адже виробники зброї стикаються із проблемами у ланцюжку поставок.

Як працює американська допомога Україні

Загалом від початку масштабного російського вторгнення США надали Києву допомоги та зброї на 175 млрд доларів, значна частина якої походить з коштів на фінансування американських виробників зброї, адже Пентагон заміщає у своєму арсеналі те, що відправляє Україні.

Саме тому представники адміністрації Байдена постійно заявляли, що від допомоги Україні виграють американські зброярі.

У такий спосіб демократи відповідали на критику республіканців, що, мовляв, гроші американських платників податків треба використовувати вдома, а не витрачати за кордоном.

Прикметно, що компанія RTX, яка випускає ЗРК Patriot, відкрила нову філію в Аризоні, а General Dynamics, що виробляє 155-мм снаряди, - у Пенсильванії.

Аризона та Пенсильванія є так званими хиткими штатами. Вони, як вважають, можуть вирішити долю цьогорічних президентських виборів.

За даними Reuters, тоді як обговорення в Конгресі тривають, президентська адміністрація готує і план "Б" щодо того, як можна витратити 6 млрд доларів військової допомоги до 30 вересня.

За цим планом виділення ресурсів буде швидким, але час поставок зброї та обладнання – більш розтягнутим.

Співрозмовники Reuters в Конгресі також нагадують, що у в президентському механізмі екстреної допомоги PDA залишаються ще 3 млрд доларів, які утворилися через бухгалтерську помилку із рахунками Пентагону. І їх можна також використати на допомогу Україні.

Причини затримок зброї - у Міноборони Україні?

Утім, у неритмічності надходження західної військової допомоги Україні можуть бути і суто внутрішні причини.

У статті для "Української правди" під заголовком "Міністерство хаосу Умєрова" троє провідних аналітикинь і громадських діячок – Дар’я Каленюк, Марія Берлінська та Альона Гетманчук - пишуть, що їм "незрозуміло, хто ж у міністерстві несе основну відповідальність за міжнародну військову допомогу, а саме вона є основним джерелом надходження зброї для Сил оборони".

Вони вважають, що "зволікання в налагодженні міжнародної співпраці, а саме елементарна відсутність протягом 8 місяців профільного заступника та відповідно професійної координації роботи над міжнародною військовою допомогою, – коштували нам мільярдів доларів допомоги на зброю. Адже все це відбувалося тоді, коли йшла затримка голосування пакету допомоги в Конгресі".

Загалом, як зазначають авторки статті на УП, у міноборони "відсутня базова внутрішня експертиза щодо наявних іноземних бюджетних програм військової допомоги для України".

І наводять приклад: в міноборони Ізраїля лише військовою допомогою від США опікується понад 100 топових фахівців.

"В Україні – це умовні півтори людини", - йдеться в статті.

І саме не маючи цієї експертизи, "міністерство оборони, на наш подив, лише в кінці серпня дізналося від громадських організацій про ризик втрати 6,2 мільярда доларів допомоги за програмою президентських списань уряду США". Тоді як в бюджеті самої України до кінця року на зброю лишається не більше як 1 мільярд доларів.

Глава МЗС Китаю заявив про готовність до співпраці з ЄС