Євросоюз погодив оборонний фонд на 150 мільярдів євро

Країни ЄС погодили створення фонду позик на €150 млрд, котрий дозволить державам-членам брати кредити у Брюсселя для закупівлі озброєння через спільні тендери. Ініціатива є частиною масштабного переоснащення оборонного сектору Європи на тлі повномасштабної війни Росії проти України та закликів Дональда Трампабільше інвестувати у власну безпеку.Про це повідомляє Financial Times у понеділок, 19 травня.
Цей механізм також спрямований на розвиток оборонної промисловості ЄС, яка роками скорочувалась. Більшість коштів планують спрямовувати компаніям, що базуються в ЄС, водночас заохочуючи неєвропейських підрядників до релокації виробництва на континент.
Найбільші суперечки викликала участь компаній з-за меж ЄС, особливо з США, Великої Британії та Туреччини. Франція наполягала, щоби левова частка фінансування залишалася в межах блоку.
У результаті погоджено, що щонайменше 65% вартості кожного оборонного замовлення мають забезпечувати компанії з ЄС, України, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії або Швейцарії.
Максимальна частка третіх країн, як-от BAE Systems із Великої Британії, становитиме 35%, і лише за умови укладання з ЄС оборонного пакту та технічної угоди.
Внесок одного підрядника з-за меж ЄС не може перевищувати 15%, але може бути збільшений до 35%, якщо він уже співпрацює з основним підрядником у ЄС або якщо той зобов’язується протягом двох років вивчити можливість його заміни на європейську альтернативу.
Схема охоплюватиме закупівлі таких систем, як артилерійські боєприпаси, ракети, дрони, системи ППО, стратегічна авіація та кібер- і ШІ-технології.
Оскільки ініціативу подано за надзвичайною процедурою, вона не потребувала окремого голосування в Європарламенті й набуде чинності до кінця місяця після формального затвердження.
Додамо, нещодавно єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс підтвердив, що частина коштів із плану ReArm Europe на 800 мільярдів євро спрямують на військову підтримку України
Распечатать